skip to Main Content

Frequently Asked Questions

FAQ about Violin Lessons

Are you currently offering in-person lessons?
Yes, all lessons are offered in person.

Do you teach adults as well as children?
Yes. In the past, students have ranged from age 2 – 82! It is never too late to start, and many adults enroll in lessons because they are looking for a new hobby, they want to fulfill a childhood dream of playing music and/or they just need something for themselves that helps them destress and recharge. These are often (but not always) the reasons why adults decide to take up violin lessons.

What is the cost of lessons?
Tuition is $400 for four months of lessons, which includes at least four lessons per month. Based on the 4 lessons per month model, this breaks down to approximately $25 / lesson. Summer tuition is a bit less ($350) because it’s expected that most students will take vacations.

Can I make monthly payments?
If you have multiple children enrolled in lessons, yes, you can make monthly payments. If you have only one child (or just yourself) enrolled in lessons and you need special accommodations for making payments, please talk to Karen to discuss possible payment options.

What happens if I can’t make a lesson one week?
Then we just pick up again the following week. In lieu of rescheduling and making up lessons, we’ve built missed lessons into the price of tuition. Although it’s important (and ideal) to attend every lesson, we understand that sickness, emergencies and vacations come up. Four to five times a year, there happens to be five weeks in the given month (instead of the standard four). These are not figured into the tuition price; they are “bonus” lessons that are expected to make up for times when you are unable to attend your lesson.

Where do lessons take place?
Violin (private and group) lessons are taught from Karen’s home studio in Orland Park, IL.

Should I rent or buy a violin?
It depends on your particular situation, but in most cases it makes more sense to rent. For adults, a good quality violin that will last you a life time is rather expensive, so unless you are absolutely sure you will be taking lessons (and/or playing on the violin) for a minimum of four years, it’s probably better to just rent. For young growing children, it almost always makes more sense to rent because they are sure to outgrow the violin you buy for them before it has a chance to pay off. The exception to this would be if you have more than one child enrolled in violin lessons – in this case, the younger sibling will eventually grow into the older sibling’s violin, and it will probably pay off to just buy each size along the way, instead of renting.

Where can I rent a violin?
Quinlan & Fabish (Burr Ridge)
qandf.com

OR

Austin’s Violin Shop (Sugar Grove)
austinsviolinshop.com

Where can I buy a violin?
The following vendors make good quality violins that are set up properly and can actually be played (and learned) on. Please use extreme caution if purchasing a violin from a shop not listed below – there are many violins for sale (especially online) that are not properly constructed and can not be played on. If you find a violin for a price that seems ‘too good to be true’, it likely will present many issues that will render it unplayable.

Shar Music (good to excellent student violins)
sharmusic.com
*an online music store

Austin’s Violin Shop (good to high-end student violins)
austinsviolinshop.com
Sugar Grove, IL

Michael Becker (high-end violins)
beckerviolins.com
Park Ridge, IL

Is there an extra charge for group lessons?
No. Group lessons are included in the private lesson tuition price. (Yes, this is an excellent deal!)

FAQ about Piano Lessons

Are you currently offering in-person lessons?
Yes, all lessons are offered in person.

Do you teach adults as well as children?
Yes. In the past, students have ranged from age 2 – 82! It is never too late to start, and many adults enroll in lessons because they are looking for a new hobby, they want to fulfill a childhood dream of playing music and/or they just need something for themselves that helps them destress and recharge. These are often (but not always) the reasons why adults decide to take up piano lessons.

What is the cost of lessons?
Tuition is $400 for four months of lessons, which includes at least four lessons per month. Based on the 4 lessons per month model, this breaks down to approximately $25 / lesson. Summer tuition is a bit less ($350) because it’s expected that most students will take vacations.

Can I make monthly payments?
If you have multiple children enrolled in lessons, yes, you can make monthly payments. If you have only one child (or just yourself) enrolled in lessons and you need special accommodations for making payments, please talk to Karen to discuss possible payment options.

What happens if I can’t make a lesson one week?
Then we just pick up again the following week. In lieu of rescheduling and making up lessons, we’ve built missed lessons into the price of tuition. Although it’s important (and ideal) to attend every lesson, we understand that sickness, emergencies and vacations come up. Four to five times a year, there happens to be five weeks in the given month (instead of the standard four). These are not figured into the tuition price; they are “bonus” lessons that are expected to make up for times when you are unable to attend your lesson.

Where do lessons take place?
Piano lessons are taught from Karen’s home studio in Orland Park, IL.

Will I need to have a piano at home?
Yes, but it’s not absolutely necessary to spent a lot of money on one if you’re not able to. Although an acoustic piano (a real piano) is ideal to practice on (and one that is also in tune), a very cheap keyboard (we’re talking $100 – $200) would be sufficient, at least for quite a while. If, after a year or two, you are still passionate about taking your piano skills to the next level, an electric piano (with weighted keys) would be the next step up. Electric pianos with weighted keys mimic a real (acoustic) piano, they can be purchased for around $1000 and they never need to be tuned, which is a nice plus.

FAQ about Art Classes

How long are the classes?
All classes are two hours in length and run for six consecutive weeks.

What is the cost?
All
art, sewing & crafting class sessions are $200 per student, which includes all supplies for all six weeks. A 20% sibling discount is offered, or a 10% “bring-a-friend” discount for you and your friend(s)!

Do I (or my child) need any prior experience?
No prior experience is needed for any of the classes, with the exception of Sewing 102 and 103 (which require very basic sewing knowledge / ability).

When are classes held?
The next class session starts the week of September 13, 2021. Days and times will be determined once a class list has been created.

Where do classes take place?
All classes are held in Karen Barich’s home studio in Orland Park, IL.

Do I need a sewing machine for the sewing classes?
Yes. Your sewing machine must be brought to every class.

Do I need to bring any supplies to my class?
With the exception of the sewing class (you will need to purchase a sewing machine – if you do not already have one – and bring it to each class), you do not need to bring anything with you to these classes; all supplies are provided and are included in the supply fee for each class.

What day and time are these classes held?
The days and times of all classes are determined once a class list is created (once interest is expressed). This is to make sure that the classes can be offered on a day and time that is convenient for as many participants as possible. If you are interested in taking a class, please fill out the form on the Contact page and someone will get in touch with you shortly!

What if I can’t make every single class?
You do not have to worry about falling behind if you need to miss a class. Most classes are not cumulative, so it’s fairly easy to jump back in during the following class.

 

Back To Top